United Chemi-Con EKYA101ELL181MK20S
EKYA101ELL181MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA101ELL181MK20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKYA101ELL181MK20S.pdf
Availability of EKYA101ELL181MK20S
QUANTITY
EKYA101ELL181MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA101ELL181MK20S
Internal Part NumberEIS-EKYA101ELL181MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYA
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance62 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA101ELL181MK20S
Related LinksEKYA101EL, EKYA101ELL181MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA101ELL181MK20S Details Description
Related parts for EKYA101ELL181MK20S
FUSE RESETTABLE 1.5A 6V 1812 datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT 20MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
IC MPU 32BIT 16.78MHZ 132PGS datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.23K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 1-1/4" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf