United Chemi-Con EKYA160ELL182MJ25S
EKYA160ELL182MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA160ELL182MJ25S
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKYA160ELL182MJ25S.pdf
Availability of EKYA160ELL182MJ25S
QUANTITY
EKYA160ELL182MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA160ELL182MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKYA160ELL182MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA160ELL182MJ25S
Related LinksEKYA160EL, EKYA160ELL182MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA160ELL182MJ25S Details Description
Related parts for EKYA160ELL182MJ25S
IC 2TO4 LINE DECODER SM8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf