United Chemi-Con EKYA160ELL682MLN3S
EKYA160ELL682MLN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA160ELL682MLN3S
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKYA160ELL682MLN3S.pdf
Availability of EKYA160ELL682MLN3S
QUANTITY
EKYA160ELL682MLN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA160ELL682MLN3S
Internal Part NumberEIS-EKYA160ELL682MLN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.45A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA160ELL682MLN3S
Related LinksEKYA160EL, EKYA160ELL682MLN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA160ELL682MLN3S Details Description
Related parts for EKYA160ELL682MLN3S
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
OSC MEMS 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
15+15 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN DECOUPLING STRAIN RELIEF 2M datasheet.pdf
FAN BLOWER 75.7X30MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf