United Chemi-Con EKYA250ELL472MLN3S
EKYA250ELL472MLN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA250ELL472MLN3S
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKYA250ELL472MLN3S.pdf
Availability of EKYA250ELL472MLN3S
QUANTITY
EKYA250ELL472MLN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA250ELL472MLN3S
Internal Part NumberEIS-EKYA250ELL472MLN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYA
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.45A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA250ELL472MLN3S
Related LinksEKYA250EL, EKYA250ELL472MLN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA250ELL472MLN3S Details Description
Related parts for EKYA250ELL472MLN3S
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.8A 68 MOHM TH datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36LLP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/2.8V 0.3A 8LFCSP datasheet.pdf
12+4 FEMALE MINI M SOLDER PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CABLE 17POS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
18POS,TAB 1.6X0.6,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf