United Chemi-Con EKYA350ELL102MK20S
EKYA350ELL102MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA350ELL102MK20S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKYA350ELL102MK20S.pdf
Availability of EKYA350ELL102MK20S
QUANTITY
EKYA350ELL102MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA350ELL102MK20S
Internal Part NumberEIS-EKYA350ELL102MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYA
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance35 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA350ELL102MK20S
Related LinksEKYA350EL, EKYA350ELL102MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA350ELL102MK20S Details Description
Related parts for EKYA350ELL102MK20S
IC MCU HI SPEED 25MHZ IND 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
1201LF METRAL RCT STR PF 5X24 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
WREMNT IDC SKT ACCESSRS 8 CONTAC datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
POT 7.5K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf