United Chemi-Con EKYA350ELL152MK25S
EKYA350ELL152MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA350ELL152MK25S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKYA350ELL152MK25S.pdf
Availability of EKYA350ELL152MK25S
QUANTITY
EKYA350ELL152MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA350ELL152MK25S
Internal Part NumberEIS-EKYA350ELL152MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYA
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA350ELL152MK25S
Related LinksEKYA350EL, EKYA350ELL152MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA350ELL152MK25S Details Description
Related parts for EKYA350ELL152MK25S
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 14-DIP datasheet.pdf
IC 16BIT 1OF2 MUX/DEMUX 56TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 120W datasheet.pdf