United Chemi-Con EKYA630ELL391MK20S
EKYA630ELL391MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYA630ELL391MK20S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKYA630ELL391MK20S.pdf
Availability of EKYA630ELL391MK20S
QUANTITY
EKYA630ELL391MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA630ELL391MK20S
Internal Part NumberEIS-EKYA630ELL391MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYA
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.57A
Impedance41 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA630ELL391MK20S
Related LinksEKYA630EL, EKYA630ELL391MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA630ELL391MK20S Details Description
Related parts for EKYA630ELL391MK20S
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 100PSI datasheet.pdf
CBL 23POS 0.5MM JMPR TYPE D 9" datasheet.pdf
CABLE TIE LOCK HS BLK 5.9 40LB datasheet.pdf
RES SMD 550 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 24P100MM datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
"MICRO 51C P 10"" WHT JACKS NI" datasheet.pdf