United Chemi-Con EKYB100ELL123ML40S
EKYB100ELL123ML40S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB100ELL123ML40S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKYB100ELL123ML40S.pdf
Availability of EKYB100ELL123ML40S
QUANTITY
EKYB100ELL123ML40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB100ELL123ML40S
Internal Part NumberEIS-EKYB100ELL123ML40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.22A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB100ELL123ML40S
Related LinksEKYB100EL, EKYB100ELL123ML40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB100ELL123ML40S Details Description
Related parts for EKYB100ELL123ML40S
MOSFET N-CH 75V 160A D2PAK7 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CBL RIBN 7COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
RES 33 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC BATT PROT LI-ION AFE 48-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 13.6A 6.5 MOHM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 12-14 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf