United Chemi-Con EKYB101ELL391MK35S
EKYB101ELL391MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB101ELL391MK35S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKYB101ELL391MK35S.pdf
Availability of EKYB101ELL391MK35S
QUANTITY
EKYB101ELL391MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB101ELL391MK35S
Internal Part NumberEIS-EKYB101ELL391MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB101ELL391MK35S
Related LinksEKYB101EL, EKYB101ELL391MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB101ELL391MK35S Details Description
Related parts for EKYB101ELL391MK35S
IC MPU/RESET CIRC 2.313V SC70-4 datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 130 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 280MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X12V 48W datasheet.pdf