United Chemi-Con EKYB101ELL391MM20S
EKYB101ELL391MM20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB101ELL391MM20S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKYB101ELL391MM20S.pdf
Availability of EKYB101ELL391MM20S
QUANTITY
EKYB101ELL391MM20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB101ELL391MM20S
Internal Part NumberEIS-EKYB101ELL391MM20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance32 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB101ELL391MM20S
Related LinksEKYB101EL, EKYB101ELL391MM20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB101ELL391MM20S Details Description
Related parts for EKYB101ELL391MM20S
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
SWITCH TRACKBALL N/O GRN/GRN CA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RES 3 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf