United Chemi-Con EKYB160ELL103ML40S
EKYB160ELL103ML40S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB160ELL103ML40S
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKYB160ELL103ML40S.pdf
Availability of EKYB160ELL103ML40S
QUANTITY
EKYB160ELL103ML40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB160ELL103ML40S
Internal Part NumberEIS-EKYB160ELL103ML40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.22A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB160ELL103ML40S
Related LinksEKYB160EL, EKYB160ELL103ML40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB160ELL103ML40S Details Description
Related parts for EKYB160ELL103ML40S
TERM BLOCK HDR 5POS 5.08MM datasheet.pdf
SIDACTOR BI 170V 150A TO-92 datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 4.51"L X 2.5"W datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL .100 R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS BRKWY VERT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf