Yageo RT1206BRD0710KL
RT1206BRD0710KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0710KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0710KL.pdf
Availability of RT1206BRD0710KL
QUANTITY
RT1206BRD0710KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0710KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0710KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0710KL
Related LinksRT1206B, RT1206BRD0710KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0710KL Details Description
Related parts for RT1206BRD0710KL
FIXED IND 120NH 300MA 790 MOHM datasheet.pdf
IC COUNTER DUAL 4BIT BIN 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 50V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf