United Chemi-Con EKYB160ELL152MJ20S
EKYB160ELL152MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB160ELL152MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKYB160ELL152MJ20S.pdf
Availability of EKYB160ELL152MJ20S
QUANTITY
EKYB160ELL152MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB160ELL152MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKYB160ELL152MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance37 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB160ELL152MJ20S
Related LinksEKYB160EL, EKYB160ELL152MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB160ELL152MJ20S Details Description
Related parts for EKYB160ELL152MJ20S
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 6W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
ASSY, PLUG, 4POS, AS16, VO, KEYD datasheet.pdf