United Chemi-Con EKYB250ELL102MJ20S
EKYB250ELL102MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB250ELL102MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKYB250ELL102MJ20S.pdf
Availability of EKYB250ELL102MJ20S
QUANTITY
EKYB250ELL102MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB250ELL102MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKYB250ELL102MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance37 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB250ELL102MJ20S
Related LinksEKYB250EL, EKYB250ELL102MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB250ELL102MJ20S Details Description
Related parts for EKYB250ELL102MJ20S
IC TEMP SENSOR MULTI-CHAN 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 90MA 10.5 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.3W DO41 datasheet.pdf