United Chemi-Con EKYB250ELL222MK25S
EKYB250ELL222MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB250ELL222MK25S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKYB250ELL222MK25S.pdf
Availability of EKYB250ELL222MK25S
QUANTITY
EKYB250ELL222MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB250ELL222MK25S
Internal Part NumberEIS-EKYB250ELL222MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.53A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB250ELL222MK25S
Related LinksEKYB250EL, EKYB250ELL222MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB250ELL222MK25S Details Description
Related parts for EKYB250ELL222MK25S
MULTIPLEXER QUAD 2IN LV 16SOP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 19POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf