United Chemi-Con EKYB350ELL102MK20S
EKYB350ELL102MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB350ELL102MK20S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKYB350ELL102MK20S.pdf
Availability of EKYB350ELL102MK20S
QUANTITY
EKYB350ELL102MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB350ELL102MK20S
Internal Part NumberEIS-EKYB350ELL102MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB350ELL102MK20S
Related LinksEKYB350EL, EKYB350ELL102MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB350ELL102MK20S Details Description
Related parts for EKYB350ELL102MK20S
RES 95.3 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 10-OUT DECADE COUNTER 16-SOIC datasheet.pdf
HOLDER 4 AA CELL W/SLIDING COVER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 20A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0062UF RADIAL datasheet.pdf