United Chemi-Con EKYB350ELL182MK30S
EKYB350ELL182MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB350ELL182MK30S
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKYB350ELL182MK30S.pdf
Availability of EKYB350ELL182MK30S
QUANTITY
EKYB350ELL182MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB350ELL182MK30S
Internal Part NumberEIS-EKYB350ELL182MK30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB350ELL182MK30S
Related LinksEKYB350EL, EKYB350ELL182MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB350ELL182MK30S Details Description
Related parts for EKYB350ELL182MK30S
CONN HEADER 15POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf