AVX Corporation TPSB475K035H1500
TPSB475K035H1500 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB475K035H1500
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 1210
Datasheet Download
TPSB475K035H1500.pdf
Availability of TPSB475K035H1500
QUANTITY
TPSB475K035H1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB475K035H1500
Internal Part NumberEIS-TPSB475K035H1500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB475K035H1500
Related LinksTPSB475K, TPSB475K035H1500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB475K035H1500 Details Description
Related parts for TPSB475K035H1500
IC 4.12V P-P 15% SOT23-3 datasheet.pdf
TRIAC INT TRIGGER 600V 15A TO220 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2924 datasheet.pdf