United Chemi-Con EKYB500ELL122ML25S
EKYB500ELL122ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB500ELL122ML25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKYB500ELL122ML25S.pdf
Availability of EKYB500ELL122ML25S
QUANTITY
EKYB500ELL122ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB500ELL122ML25S
Internal Part NumberEIS-EKYB500ELL122ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.75A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB500ELL122ML25S
Related LinksEKYB500EL, EKYB500ELL122ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB500ELL122ML25S Details Description
Related parts for EKYB500ELL122ML25S
CONN SPRING CONT 29 POS .137 SMD datasheet.pdf
IC ENCORE MC MCU FLASH 4K 32LQFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR TIMR/RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf