United Chemi-Con EKYB630ELL221MJ20S
EKYB630ELL221MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB630ELL221MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKYB630ELL221MJ20S.pdf
Availability of EKYB630ELL221MJ20S
QUANTITY
EKYB630ELL221MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB630ELL221MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKYB630ELL221MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance55 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB630ELL221MJ20S
Related LinksEKYB630EL, EKYB630ELL221MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB630ELL221MJ20S Details Description
Related parts for EKYB630ELL221MJ20S
FIXED IND 150UH 115MA 14 OHM TH datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 86.52VC AXIAL datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 2PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 28 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 8POS THRUHL datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf