United Chemi-Con EKYB630ELL820MH15D
EKYB630ELL820MH15D picture photo
Mfg. Part Number
EKYB630ELL820MH15D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKYB630ELL820MH15D.pdf
Availability of EKYB630ELL820MH15D
QUANTITY
EKYB630ELL820MH15D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB630ELL820MH15D
Internal Part NumberEIS-EKYB630ELL820MH15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB630ELL820MH15D
Related LinksEKYB630EL, EKYB630ELL820MH15D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB630ELL820MH15D Details Description
Related parts for EKYB630ELL820MH15D
IC COMPARATOR QUAD 14-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 311 I/O 400FBGA datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 21.6MM D 1 datasheet.pdf
MICRO 37C P 24" RBW JACKS NI datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf