United Chemi-Con EKYB6R3ELL123MM25S
EKYB6R3ELL123MM25S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB6R3ELL123MM25S
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKYB6R3ELL123MM25S.pdf
Availability of EKYB6R3ELL123MM25S
QUANTITY
EKYB6R3ELL123MM25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB6R3ELL123MM25S
Internal Part NumberEIS-EKYB6R3ELL123MM25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.53A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB6R3ELL123MM25S
Related LinksEKYB6R3EL, EKYB6R3ELL123MM25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB6R3ELL123MM25S Details Description
Related parts for EKYB6R3ELL123MM25S
FIXED IND 39UH 540MA 490 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1100MM X 800M datasheet.pdf