United Chemi-Con EKYB6R3ELL332MJ30S
EKYB6R3ELL332MJ30S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB6R3ELL332MJ30S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKYB6R3ELL332MJ30S.pdf
Availability of EKYB6R3ELL332MJ30S
QUANTITY
EKYB6R3ELL332MJ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB6R3ELL332MJ30S
Internal Part NumberEIS-EKYB6R3ELL332MJ30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB6R3ELL332MJ30S
Related LinksEKYB6R3EL, EKYB6R3ELL332MJ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB6R3ELL332MJ30S Details Description
Related parts for EKYB6R3ELL332MJ30S
FUSE CERM 300MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 50POS CRIMP datasheet.pdf
IC SHIFT REG 8BIT SI-PO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf