United Chemi-Con EKZE101ELL221MK25S
EKZE101ELL221MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE101ELL221MK25S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKZE101ELL221MK25S.pdf
Availability of EKZE101ELL221MK25S
QUANTITY
EKZE101ELL221MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE101ELL221MK25S
Internal Part NumberEIS-EKZE101ELL221MK25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance47 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE101ELL221MK25S
Related LinksEKZE101EL, EKZE101ELL221MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE101ELL221MK25S Details Description
Related parts for EKZE101ELL221MK25S
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 1.1K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16TSSOP datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 18.92MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf