United Chemi-Con EKZE160ETD102MJ20S
EKZE160ETD102MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE160ETD102MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKZE160ETD102MJ20S.pdf
Availability of EKZE160ETD102MJ20S
QUANTITY
EKZE160ETD102MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE160ETD102MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKZE160ETD102MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.82A
Impedance23 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE160ETD102MJ20S
Related LinksEKZE160ET, EKZE160ETD102MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE160ETD102MJ20S Details Description
Related parts for EKZE160ETD102MJ20S
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 40PF 8KV R7 NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VINYL INSL BUTTED SEAM BLOCK FOR datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 400A datasheet.pdf