United Chemi-Con EKZE250EC3222MK35S
EKZE250EC3222MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE250EC3222MK35S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZE250EC3222MK35S.pdf
Availability of EKZE250EC3222MK35S
QUANTITY
EKZE250EC3222MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE250EC3222MK35S
Internal Part NumberEIS-EKZE250EC3222MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.4A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE250EC3222MK35S
Related LinksEKZE250EC, EKZE250EC3222MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE250EC3222MK35S Details Description
Related parts for EKZE250EC3222MK35S
IC REG LDO 10V 0.2A TO92-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 16 OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 112MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 5.25K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf