United Chemi-Con EKZE250ELL272ML25S
EKZE250ELL272ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE250ELL272ML25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZE250ELL272ML25S.pdf
Availability of EKZE250ELL272ML25S
QUANTITY
EKZE250ELL272ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE250ELL272ML25S
Internal Part NumberEIS-EKZE250ELL272ML25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.46A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE250ELL272ML25S
Related LinksEKZE250EL, EKZE250ELL272ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE250ELL272ML25S Details Description
Related parts for EKZE250ELL272ML25S
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 11POS PCB datasheet.pdf