United Chemi-Con EKZE250ETC101MF11D
EKZE250ETC101MF11D picture photo
Mfg. Part Number
EKZE250ETC101MF11D
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZE250ETC101MF11D.pdf
Availability of EKZE250ETC101MF11D
QUANTITY
EKZE250ETC101MF11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE250ETC101MF11D
Internal Part NumberEIS-EKZE250ETC101MF11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current405mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE250ETC101MF11D
Related LinksEKZE250ET, EKZE250ETC101MF11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE250ETC101MF11D Details Description
Related parts for EKZE250ETC101MF11D
BRACKET MOUNTING FOR CIRC BREAKR datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 57POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 48LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 42.8VC SMB datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FRAM 28TSSOP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE SKT datasheet.pdf