United Chemi-Con EKZE250ETD470ME11D
EKZE250ETD470ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKZE250ETD470ME11D
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZE250ETD470ME11D.pdf
Availability of EKZE250ETD470ME11D
QUANTITY
EKZE250ETD470ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE250ETD470ME11D
Internal Part NumberEIS-EKZE250ETD470ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE250ETD470ME11D
Related LinksEKZE250ET, EKZE250ETD470ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE250ETD470ME11D Details Description
Related parts for EKZE250ETD470ME11D
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LEAD TEST MINIHK-RA BANAPLG ORN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 78POS 2MM T/H datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 55V 20A TDSON-8 datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
MICRO 31C P 12" WHT JACKS NI datasheet.pdf