United Chemi-Con EKZE250ETE152MK25S
EKZE250ETE152MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE250ETE152MK25S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZE250ETE152MK25S.pdf
Availability of EKZE250ETE152MK25S
QUANTITY
EKZE250ETE152MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE250ETE152MK25S
Internal Part NumberEIS-EKZE250ETE152MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.77A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE250ETE152MK25S
Related LinksEKZE250ET, EKZE250ETE152MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE250ETE152MK25S Details Description
Related parts for EKZE250ETE152MK25S
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CARDEDGE 144POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
MINI PV CTW SN 28-32 AWG datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 22AWG 500' datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 38MA 17 OHM SMD datasheet.pdf