United Chemi-Con EKZE350ELL122ML20S
EKZE350ELL122ML20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE350ELL122ML20S
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZE350ELL122ML20S.pdf
Availability of EKZE350ELL122ML20S
QUANTITY
EKZE350ELL122ML20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE350ELL122ML20S
Internal Part NumberEIS-EKZE350ELL122ML20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.14A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE350ELL122ML20S
Related LinksEKZE350EL, EKZE350ELL122ML20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE350ELL122ML20S Details Description
Related parts for EKZE350ELL122ML20S
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR 512MB 184DIMM datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG05G/AF05/AFE05T datasheet.pdf
HEATSINK FOR 9 LINKLED 1METER datasheet.pdf
FILTER OUTPUT HI SPEED 55A datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 11K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC FPGA 304 I/O 484BGA datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD 2X6 RABBIT SEMI datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf