United Chemi-Con EKZE350ELL271MH20D
EKZE350ELL271MH20D picture photo
Mfg. Part Number
EKZE350ELL271MH20D
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZE350ELL271MH20D.pdf
Availability of EKZE350ELL271MH20D
QUANTITY
EKZE350ELL271MH20D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE350ELL271MH20D
Internal Part NumberEIS-EKZE350ELL271MH20D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance41 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE350ELL271MH20D
Related LinksEKZE350EL, EKZE350ELL271MH20D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE350ELL271MH20D Details Description
Related parts for EKZE350ELL271MH20D
IC DRIVER MOSFET DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC XLATOR 4BIT 20MBPS 12-UBUMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR CABLE datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 4V X7S 0603 datasheet.pdf
55A PRIMARY/DUAL 8/ L datasheet.pdf