United Chemi-Con EKZE350ETD271MH20D
EKZE350ETD271MH20D picture photo
Mfg. Part Number
EKZE350ETD271MH20D
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZE350ETD271MH20D.pdf
Availability of EKZE350ETD271MH20D
QUANTITY
EKZE350ETD271MH20D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE350ETD271MH20D
Internal Part NumberEIS-EKZE350ETD271MH20D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesKZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance41 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE350ETD271MH20D
Related LinksEKZE350ET, EKZE350ETD271MH20D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE350ETD271MH20D Details Description
Related parts for EKZE350ETD271MH20D
RES 5.6K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS+1GND CLAMP datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/2W 1206 datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 80V CHASS MNT datasheet.pdf
HEX NUT 1/2" STN STEEL 5/16-18 datasheet.pdf
COMBO 9W4 F PCB STR HP ZINC datasheet.pdf
SL5 P UNMA ALL CU datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf