United Chemi-Con EKZE630ELL102MLP1S
EKZE630ELL102MLP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE630ELL102MLP1S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKZE630ELL102MLP1S.pdf
Availability of EKZE630ELL102MLP1S
QUANTITY
EKZE630ELL102MLP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE630ELL102MLP1S
Internal Part NumberEIS-EKZE630ELL102MLP1S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE630ELL102MLP1S
Related LinksEKZE630EL, EKZE630ELL102MLP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE630ELL102MLP1S Details Description
Related parts for EKZE630ELL102MLP1S
Crystal 19.6608MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 10A DPAK datasheet.pdf
FUSE HOLDER 58V 60A IN LINE datasheet.pdf
RES 455 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OUTLET STRIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TOOL DIE SET M22520/5-41 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 11A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf