United Chemi-Con EKZE630ELL471ML20S
EKZE630ELL471ML20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE630ELL471ML20S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKZE630ELL471ML20S.pdf
Availability of EKZE630ELL471ML20S
QUANTITY
EKZE630ELL471ML20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE630ELL471ML20S
Internal Part NumberEIS-EKZE630ELL471ML20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance32 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE630ELL471ML20S
Related LinksEKZE630EL, EKZE630ELL471ML20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE630ELL471ML20S Details Description
Related parts for EKZE630ELL471ML20S
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V/2.6V 0.3A 10MLF datasheet.pdf
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC SMB datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.2W 12V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4A 47 MOHM SMD datasheet.pdf