United Chemi-Con EKZE6R3ETD272MJ25S
EKZE6R3ETD272MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE6R3ETD272MJ25S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKZE6R3ETD272MJ25S.pdf
Availability of EKZE6R3ETD272MJ25S
QUANTITY
EKZE6R3ETD272MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE6R3ETD272MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKZE6R3ETD272MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
SeriesKZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE6R3ETD272MJ25S
Related LinksEKZE6R3ET, EKZE6R3ETD272MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE6R3ETD272MJ25S Details Description
Related parts for EKZE6R3ETD272MJ25S
CONN PLUG 13POS AWG26 STRAIGHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUFF/DVR LOW PWR N-INV SC705 datasheet.pdf
IC MANAGED SW 10/100 100LFBGA datasheet.pdf
CONTACT DSUB PWR PIN 16AWG datasheet.pdf
XBEE PRO ZIGBEE SMT U.FL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
3.96 EP HDR ASSY 6P(YELLOW) datasheet.pdf
SWITCH ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.0062UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 3KV AXIAL datasheet.pdf