Murata Electronics North America GRM1885C2A471GA01J
GRM1885C2A471GA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C2A471GA01J
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C2A471GA01J.pdf
Availability of GRM1885C2A471GA01J
QUANTITY
GRM1885C2A471GA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C2A471GA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C2A471GA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C2A471GA01J
Related LinksGRM1885C2, GRM1885C2A471GA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C2A471GA01J Details Description
Related parts for GRM1885C2A471GA01J
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 1/2" datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16SO datasheet.pdf
RES 110 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 LW SN datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf