United Chemi-Con EKZE800ELL471MK35S
EKZE800ELL471MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE800ELL471MK35S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EKZE800ELL471MK35S.pdf
Availability of EKZE800ELL471MK35S
QUANTITY
EKZE800ELL471MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE800ELL471MK35S
Internal Part NumberEIS-EKZE800ELL471MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance36 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE800ELL471MK35S
Related LinksEKZE800EL, EKZE800ELL471MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE800ELL471MK35S Details Description
Related parts for EKZE800ELL471MK35S
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
CAP MICA 61PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 6A datasheet.pdf
HEADER 8POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf