United Chemi-Con EKZH160ELL272MK25S
EKZH160ELL272MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZH160ELL272MK25S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKZH160ELL272MK25S.pdf
Availability of EKZH160ELL272MK25S
QUANTITY
EKZH160ELL272MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZH160ELL272MK25S
Internal Part NumberEIS-EKZH160ELL272MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KZH Series
Standard Package1,000
SeriesKZH
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZH160ELL272MK25S
Related LinksEKZH160EL, EKZH160ELL272MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZH160ELL272MK25S Details Description
Related parts for EKZH160ELL272MK25S
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LABEL LSR POLY WHT .56 X .56" datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A/0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR PRES 60PSI GAUG 3.3V DIP datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 6.4A 15.6 MOHM datasheet.pdf