United Chemi-Con EKZH250ELL102MJ25S
EKZH250ELL102MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZH250ELL102MJ25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZH250ELL102MJ25S.pdf
Availability of EKZH250ELL102MJ25S
QUANTITY
EKZH250ELL102MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZH250ELL102MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKZH250ELL102MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZH
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZH250ELL102MJ25S
Related LinksEKZH250EL, EKZH250ELL102MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZH250ELL102MJ25S Details Description
Related parts for EKZH250ELL102MJ25S
CONN EDGE DUAL.050 EXTEND 170POS datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 23 BLK datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
THERMAL GREASE 3KG TGREASE 1500 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
IC 32CH ANALOG SWITCH 100MQFP datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf