United Chemi-Con EKZH250ELL391MH15D
EKZH250ELL391MH15D picture photo
Mfg. Part Number
EKZH250ELL391MH15D
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZH250ELL391MH15D.pdf
Availability of EKZH250ELL391MH15D
QUANTITY
EKZH250ELL391MH15D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZH250ELL391MH15D
Internal Part NumberEIS-EKZH250ELL391MH15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesKZH
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.21A
Impedance48 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZH250ELL391MH15D
Related LinksEKZH250EL, EKZH250ELL391MH15D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZH250ELL391MH15D Details Description
Related parts for EKZH250ELL391MH15D
GDT 500V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 45POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SNT-4A datasheet.pdf
DIODE GENERAL PURPOSE 85A DO-5 datasheet.pdf
IC FPGA 768 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf