United Chemi-Con EKZH250ELL681MJ16S
EKZH250ELL681MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKZH250ELL681MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZH250ELL681MJ16S.pdf
Availability of EKZH250ELL681MJ16S
QUANTITY
EKZH250ELL681MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZH250ELL681MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKZH250ELL681MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKZH
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance32 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZH250ELL681MJ16S
Related LinksEKZH250EL, EKZH250ELL681MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZH250ELL681MJ16S Details Description
Related parts for EKZH250ELL681MJ16S
CONN JACK PHONEMINI RA 2POS datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 3W 6028 datasheet.pdf
LED MT SR VERT 9MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IDC F/F 5POS RIBBON CBL ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf