United Chemi-Con EKZH350ELL222ML25S
EKZH350ELL222ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZH350ELL222ML25S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZH350ELL222ML25S.pdf
Availability of EKZH350ELL222ML25S
QUANTITY
EKZH350ELL222ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZH350ELL222ML25S
Internal Part NumberEIS-EKZH350ELL222ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KZH Series
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZH
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.63A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZH350ELL222ML25S
Related LinksEKZH350EL, EKZH350ELL222ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZH350ELL222ML25S Details Description
Related parts for EKZH350ELL222ML25S
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf