United Chemi-Con EKZM250ELL102MJ25S
EKZM250ELL102MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZM250ELL102MJ25S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZM250ELL102MJ25S.pdf
Availability of EKZM250ELL102MJ25S
QUANTITY
EKZM250ELL102MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZM250ELL102MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKZM250ELL102MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KZM Series
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZM
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZM250ELL102MJ25S
Related LinksEKZM250EL, EKZM250ELL102MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZM250ELL102MJ25S Details Description
Related parts for EKZM250ELL102MJ25S
IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 4K OTP 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V T/H datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 8-SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 1/8" datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 252.6VC P600 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 44POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf