United Chemi-Con EKZM250ELL561MH20D
EKZM250ELL561MH20D picture photo
Mfg. Part Number
EKZM250ELL561MH20D
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZM250ELL561MH20D.pdf
Availability of EKZM250ELL561MH20D
QUANTITY
EKZM250ELL561MH20D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZM250ELL561MH20D
Internal Part NumberEIS-EKZM250ELL561MH20D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZM
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZM250ELL561MH20D
Related LinksEKZM250EL, EKZM250ELL561MH20D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZM250ELL561MH20D Details Description
Related parts for EKZM250ELL561MH20D
CONN JACK CABLE EXT 1/4" 3POS datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 1.0GHZ 360FCCBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 50VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.5UH SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 28POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf