United Chemi-Con EKZM500ELL102ML25S
EKZM500ELL102ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZM500ELL102ML25S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKZM500ELL102ML25S.pdf
Availability of EKZM500ELL102ML25S
QUANTITY
EKZM500ELL102ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZM500ELL102ML25S
Internal Part NumberEIS-EKZM500ELL102ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KZM Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZM
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.01A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZM500ELL102ML25S
Related LinksEKZM500EL, EKZM500ELL102ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZM500ELL102ML25S Details Description
Related parts for EKZM500ELL102ML25S
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V EIA/TIA-562 20-SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR SS DIG UNIPOLAR SINK datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.8A 102 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS TIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCXO 3.3V ACT HI/LO Z SMD datasheet.pdf