United Chemi-Con EKZN160ELL332MK30S
EKZN160ELL332MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN160ELL332MK30S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKZN160ELL332MK30S.pdf
Availability of EKZN160ELL332MK30S
QUANTITY
EKZN160ELL332MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN160ELL332MK30S
Internal Part NumberEIS-EKZN160ELL332MK30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.66A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN160ELL332MK30S
Related LinksEKZN160EL, EKZN160ELL332MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN160ELL332MK30S Details Description
Related parts for EKZN160ELL332MK30S
IC COMPARATOR QUAD 18V DIP14 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 80POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf