United Chemi-Con EKZN250ELL182MK25S
EKZN250ELL182MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN250ELL182MK25S
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZN250ELL182MK25S.pdf
Availability of EKZN250ELL182MK25S
QUANTITY
EKZN250ELL182MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN250ELL182MK25S
Internal Part NumberEIS-EKZN250ELL182MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN250ELL182MK25S
Related LinksEKZN250EL, EKZN250ELL182MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN250ELL182MK25S Details Description
Related parts for EKZN250ELL182MK25S
RES SMD 392 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A 6DFN datasheet.pdf
FIXED IND 4.9UH 7.8A 12.4 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 158MA 4.8 OHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf