United Chemi-Con EKZN250ELL272MK35S
EKZN250ELL272MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN250ELL272MK35S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZN250ELL272MK35S.pdf
Availability of EKZN250ELL272MK35S
QUANTITY
EKZN250ELL272MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN250ELL272MK35S
Internal Part NumberEIS-EKZN250ELL272MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.12A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN250ELL272MK35S
Related LinksEKZN250EL, EKZN250ELL272MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN250ELL272MK35S Details Description
Related parts for EKZN250ELL272MK35S
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
BEAD FERRITE 120 OHM 2A 1608 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 600MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 114MA 6.05 OHM datasheet.pdf
RES 9.324K OHM 0.3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
LED IND RED 24V 6" LEAD datasheet.pdf