Rohm Semiconductor MCR25JZHF1183
MCR25JZHF1183 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF1183
Brief Description
RES SMD 118K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF1183.pdf
Availability of MCR25JZHF1183
QUANTITY
MCR25JZHF1183 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF1183
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF1183
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF1183
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF1183 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF1183 Details Description
Related parts for MCR25JZHF1183
CAP CER 0.82UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR 14 VDC TO 33 VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5MM MARKING FOIL datasheet.pdf